Czy marketing sieciowy to oszustwo

Wiele osób angażuje się w MLM, wierząc, że to sposób na proste pieniądze. Niestety, jak w przypadku każdego innego biznesu, można zarobić sporo pieniędzy, ale raczej nie łatwo. Tego typu biznes jest bardzo dobrą opcją dla osób, które chcą sobie „dorobić”. Idealnie wpasują się tutaj osoby zajmujące się domem lub w trakcie edukacji.

Ten model pozwala na zarobienie już na samym początku kilkuset złotych miesięcznie.

Niestety w Polsce jest bardzo negatywnie odbierany. Z tego powodu pewnie wiele razy zastanawiałeś się czy marketing sieciowy to oszustwo. Mogę Cię uspokoić, że nie jest to oszustwo. Dobrze zaprojektowany marketing wielopoziomowy może być całkowicie uczciwym systemem, który wynagradza swoich sprzedawców za wkład w rozwój firmy. Skąd więc te negatywne opinie?

Dlaczego marketing wielopoziomowy utożsamiany jest z oszustwem? Wiele wynika z tego, że angażuje się w niego wiele osób, które liczą na szybkie oraz proste pieniądze. Dołączają one do struktur i rozpoczynają promować produkty konkretnej marki. Niestety nie udaje im się osiągnąć satysfakcjonujących wyników i po prostu rezygnują.

MLM rzeczywiście umożliwia stworzenie struktury, która zapewni nam wysokie dochody. Jak w każdej pracy wymaga to jednak czasu oraz odpowiednio dużo samozaparcia. Duży błąd, który pojawia się notorycznie w branży MLM, polega na promowaniu ludzi, którzy osiągnęli sukces, bez podkreślenia, że to jest czołówka. Nie każda osoba, która zaangażuje się w marketing wielopoziomowy, zarobi w ten sposób na drogie samochody.

A skoro o samochodach mowa, to warto nadmienić, że bardzo często są to firmowe auta, które zostały wzięte w leasing. W przypadku różnych firm MLM są różne sposoby spłaty takiego zobowiązania. Czasami firma pokrywa całkowicie koszt leasingu, a czasami wyłącznie jego część. Jeżeli zamierzasz rozwijać się w tej branży, dokładnie sprawdź, w jaki sposób przyznawane są nagrody w ramach działania konkretnej firmy.

MLM jak piramida finansowa

Na uwagę zasługuje również opinia, wedle której MLM-y są ukrytymi sektami. Od razu uspokajam. MLM to nie synonim sekty. Taki sposób postrzegania tego typu działalności został spopularyzowany, ponieważ osoby prężnie działające w marketingu sieciowym często tworzą zżyte grupy. Są oni wystawieni na takie same hasła, wyznają podobne wartości oraz wzorują się na tych samych autorytetach. W konsekwencji zaczynają zachowywać się podobnie.

Nie oznacza to jednak, że te osoby przynależą do sekty. Jest to po prostu zbiór osób, które bardzo mocno nastawiają się na sukces w jednej branży. Często zachowują się w sposób, który jest aż zabawny dla większości społeczeństwa. Jakaś część z nich jednak rzeczywiście zarobi duże pieniądze, dzięki biznesom MLM.

Dodaj komentarz