Rola zaszycia alkoholowego w życiu chorego

Alkoholizm to bardzo poważna choroba. Jej konsekwencje mogą być dla chorego na wagę życia. Decydując się na terapię, nie zawsze jednak ma on szansę wyjść z nałogu. Czasem kilkukrotnie musi zaczynać ją od nowa z powodu „złamania się” i przerwania stanu trzeźwości. To błędne koło może pomóc zniwelować zabieg zaszycia alkoholowego. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

Negatywny wpływ nałogowego spożywania alkoholu na życie człowieka

Etanol zawarty w alkoholu stanowi dla organizmu truciznę. Niszczy narządy wewnętrzne, upośledza odporność, a także diametralnie obniża aparycję. Niszcząc komórki mózgowe w poszczególnych ośrodkach, powoduje zaś poważne problemy psychiczne. Może doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Poza konsekwencjami psychofizycznymi, nałóg alkoholowy oddziałuje również w bardzo negatywny sposób na środowisko chorego. Odnosi się to do sfery jego życia osobistego – grozi mu utrata rodziny, wykluczenie społeczne, problemy z prawem. Z drugiej strony dotyczy również życia zawodowego – tu może nastąpić degradacja z piastowanego dotychczas stanowiska lub całkowita utrata pracy, co skutkuje pogorszeniem sytuacji ekonomicznej.

Wspieranie terapii antyalkoholowej za pomocą wszywki

Wszywka alkoholowa jest bardzo dobrym sposobem na walkę z chęcią sięgnięcia po trunek i otwiera umysł chorego na informacje przekazywane podczas psychoterapii.

Rolę zaszycia alkoholowego w życiu chorego można ująć w następujących jego walorach:

  • uwalnia chorego od chęci napicia się
  • wzmacnia efekty terapii antyalkoholowej
  • uczy asertywności, sztuki odmawiania
  • pozwala normalnie funkcjonować – np. zrobić zakupy w sklepie, gdzie istnieje możliwość łatwego zakupu alkoholu
  • wzmacnia pewność siebie
  • pozwala na społeczne „zrehabilitowanie” się chorego – np. wyjście z wykluczenia społecznego i samorozwój
  • pozwala na silną walkę we wzmocnieniu ekonomicznym – np. znalezienie pracy i jej sumienne wykonywanie
  • pomaga w rekonwalescencji nadszarpniętego zdrowia chorego – wyleczenie wyniszczonego organizmu poprzez długoletnie przyjmowanie etanolu

Warto dodać, że zabieg zaszycia alkoholowego jest krótki – trwa około pół godziny, zaś efekty działania mogą utrzymywać się nawet do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz