Jak działają przetwornice napięcia

Każde urządzenie elektryczne posiada ścisłe wytyczne co do typu prądu, także jego parametrów, w których praca może odbywać się bez zarzutu. Niestety nie zawsze tak łatwo go dostarczyć bezpośrednio z instalacji elektrycznej czy akumulatorów. Wówczas niezbędne może okazać się zastosowanie dodatkowych urządzeń takich jak przetwornice napięcia. W tym wpisie poznasz ich mechanizmy działania oraz jakiego różnice występują pomiędzy poszczególnymi modelami.

Rodzaje przetwornic


Przetwornice napięcia występuję w kilku podstawowych rodzajach do których należą:
1)Przetwornica napięcia DC-DC- znana pod nazwą przetwornicy napięcia stałego. Charakteryzuje się tym, że redukuje, podwyższa bądź stabilizuje ona napięcie. Mimo to prąd w tym typie przetwornicy pozostaje prądem stałym.
2)Przetwornica napięcia DC-AC- niepozorne urządzenie, które dokonuje przetworzenia napięcia stałego na zmienne
3)Przetwornica napięcia AC-DC- zwane przetwornicami impulsowymi. Ich działanie opiera się na zamianie napięcia zmiennego na stałe. Najczęściej zwyczajowo nazywane są zasilaczami
4)Przetwornica napięcia AC-AC- dokonująca zamiany napięcia przemiennego np. ze 120V na 230V. Często spotykane są także pod bardziej obiegową nazwą transformatorów czy konwerterów.

Moc przetwornic


Kiedy mówimy o mocy w kontekście przetwornic należy podkreślić, że tyczy się ona trzech różnych jej rodzajów. Pierwsza i najważniejsza z nich dla przetwornic napięciowych jest moc ciągła, czyli moc, którą urządzenie osiąga przy pracy bez przerw przez 10 minut, przy nominalnym zasilaniu przetwornicy. Ponadto wyróżnia się także moc chwilową oraz impulsową. Ich wartości są zdecydowanie większe niż mocy ciągłej, dzięki czemu świetnie nadają się podczas rozruchu urządzeń elektrycznych. Wówczas zapotrzebowanie na moc jest stosunkowo dużo po czym zwykle szybko spada i stabilizuje się na określonym poziomie. Odpowiednie kupisz na: https://www.kalibrujemy.pl/28-przetwornice-napiecia

Przetwornice o czystym czy zmienionym sinusie


Jest to kolejny aspekt, którym mogą różnić się prace przetwornic. Wśród przetwornic oferowanych przez sklep Kalibrujemy.pl z serii SINUS o pracy czysto sinusoidalnej pobierają więcej energii niż ich odpowiedniki z sinusem zmiennym. Jednak zapewniają one większe bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko wystąpienia uszkodzenia, a także skrócenia żywotności podłączonych urządzeń. Dzięki temu najlepiej odnajdą się one najlepiej przy zasilaniu tzw. dużego AGD takiego jak lodówki, które pracują w trybie ciągłym. Z kolei modyfikowany sinus zapewnia większą energooszczędność, przez co przetwornice te warto stosować podczas ładowania mniejszej elektroniki ładowanej w cyklach takich jak laptopy czy telewizory.

Dodaj komentarz