Dofinansowanie do otwarcia własnej działalności gospodarczej dedykowane jest dla osób bezrobotnych, spełniających określone warunki. Nie każdy biznes da się otworzyć bez sporego nakładu finansowego. Przyszli właściciele lokali w branży gastronomicznej muszą odpowiednio je wyposażyć, by uzyskać aprobatę sanepidu. Jeśli zatem pieczenie ciast i robienie deserów, a także stworzenie przytulnego, klimatycznego miejsca, gdzie można napić się kawy i posmakować domowych specjałów jest marzeniem przyszłego przedsiębiorcy, warto przyjrzeć się zasadom udzielania dotacji z Państwowego Urzędu Pracy.
Dotacja do otwarcia biznesu – dla kogo i ile może wynieść
Osoba, która ma zamiar rozpocząć działalność przy pomocy dofinansowania, nie może w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku posiadać działalności gospodarczej. Nie może również mieć zaległości w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym w przypadku, gdy wcześniej była właścicielem innej, założonej przez siebie firmy. Dotacja na otwarcie cukierni może wynieść od ok 16-25 tys zł. Może być ona przeznaczona na zakup:
- Potrzebnego sprzętu
- Wyposażenia lokalu
- Zakup towarów
- Adaptację lokalu
- Konsultacje prawne
Każdy wydatek, na który zostaną wykorzystane fundusze z dotacji, musi być powiązany z profilem deklarowanej działalności. Pieniądze nie mogą być wydane na bieżące rachunki za lokal, wynagrodzenia dla pracowników czy składki do ZUS. Aby otrzymać dofinansowanie, potrzebny jest wkład własny, który może stanowić 20-30% kwoty, o którą wnioskuje przyszły przedsiębiorca. Warto w takiej sytuacji posiadać bankowy rachunek firmowy, który pozwoli na oddzielenie wydatków prywatnych od tych związanych z zakupami dla firmy. Można go otworzyć w oparciu o konto firmowe ranking, który pomoże wybrać bank najbardziej odpowiedni do potrzeb prowadzenia firmy.
Wyposażenie potrzebne do otwarcia cukierni
W ramach dofinansowania do własnego biznesu, można zaopatrzyć lokal w taki asortyment jak: lady chłodnicze i sprzedażowe, wagi, meble, miksery, szafy chłodnicze, czy ekspres do kawy. Można również wykorzystać pozostały budżet na różnego rodzaju materiały reklamowe. Do kosztów własnych, nie wchodzących w zakres dotacji należy doliczyć zakup kasy fiskalnej, samochodu oraz ewentualnych kursów dla podniesienia swoich kwalifikacji.